Choroba Behceta – przebieg, objawy, leczenie

Układ odpornościowy

Choroba Behceta to rzadkie, układowe zapalenie naczyń małych, średnich i dużych, na które cierpi zaledwie kilkanaście osób w Polsce. Schorzenie to wiąże się z bolesnymi owrzodzeniami skóry i błon śluzowych narządów płciowych i jamy ustnej. Zdarza się również, że choroba zajmuje inne narządy, takie jak oczy, stawy czy układ pokarmowy.

Przebieg choroby Behceta

Podczas choroby Behceta pojawiają się charakterystyczne, nawracające zmiany na skórze i błonach śluzowych. Nazwa choroby pochodzi od tureckiego dermatologa, Hulusi Behçeta, który jako pierwszy rozpoznał i opisał to schorzenie w 1936 roku. Choroba najczęściej spotykana jest w Turcji i krajach Bliskiego Wschodu. Znacznie częściej zapadają na nią mężczyźni, natomiast w Europie choroba występuje tak samo często u obu płci. Najczęściej chorują na nią osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Dokładne przyczyny choroby nie są znane, choć wielu lekarzy podejrzewa genetyczne podłoże do jej wystąpienia. U chorych rozpoznaje się również zaburzenia układu immunologicznego. Nie można jednak jednoznacznie określić czy stanowi to przyczynę choroby, czy jedynie jej wtórny objaw.

Choroba Behceta – objawy

Choroba Behceta daje dość charakterystyczne objawy, które występują u większości chorych, co znacząco ułatwia jej rozpoznanie. U niemal wszystkich osób dotkniętych tą chorobą pojawiają się bolesne afty w jamie ustnej, które samoistnie goją się i nawracają co najmniej trzy razy w ciągu roku. Bardzo często występuje również owrzodzenie narządów płciowych – u mężczyzn bolesne zmiany pojawiają się w obrębie moszny, zaś u kobiet występują zarówno na wargach sromowych, jak i wewnątrz pochwy. Mogą być one trudne w leczeniu i w przeciwieństwie do aft pozostawiać po sobie blizny. U mężczyzn pojawiają się również zmiany skórne przypominające trądzik, które obejmują skórę twarzy i szyję.

Nieco rzadziej, bo mniej więcej u połowy pacjentów, pojawia się rumień guzowaty, który występuje na kończynach dolnych i pozostawia po sobie blizny w postaci przebarwień. Spotyka się również nadwrażliwość skóry, ból oczu, zaburzenia widzenia, zapalenie stawów i mięśni. U mniej niż połowy chorych pojawiają się groźniejsze objawy, takie jak zakrzepica naczyń żylnych, zmiany w układzie pokarmowym i sercu, zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Zajęcie ośrodkowego układu nerwowego

Do najpoważniejszych objawów choroby Behceta zalicza się zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego. Zdarza się, że w przypadku pacjentów, u których wystąpiły poważne objawy neurologiczne, choroba może mieć skutki śmiertelne. Ze względu na to wyróżnia się podtyp choroby, przebiegający w układzie nerwowym, który nosi nazwę „neuro-Behçet”. Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego można rozpoznać poprzez bóle głowy i umiarkowane zaburzenia psychiczne. Choroba Behceta może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń struktur mózgu.

Leczenie choroby Behceta

Ze względu na brak dokładnych informacji, dotyczących etiologii choroby, możliwe jest jedynie leczenie objawowe. W leczeniu zmian skórnych wykorzystuje się kortykosteroidy, kolchicynę czy też leki przeciwpłytkowe. Rokowania są z reguły dobre, o ile nie wystąpiły powikłania neurologiczne bądź zakrzepica naczyń kończyn dolnych.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments