Choroba Bowena

Choroba Bowena

Nowotwory

Choroba Bowena jest postacią przedinwazyjnego raka skóry. Oznacza to, że nowotwór atakuje jedynie błonę podstawną naskórka. Jeżeli jednak nie będzie leczony, to może się zacząć przemieszczać do głębiej leżących tkanek, a nawet do węzłów chłonnych oraz bardziej odległych organów.

Choroba Bowena: przyczyny występowania

Przyczynami występowania choroby Bowena jest uaktywnienie się nowotworu. Istnieją jednak czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zachorowania. Przede wszystkim nowotwór ten występuje u osób, które bardzo długo przebywają na słońcu i są narażone tym samym na szkodliwe promieniowanie UV. Ponadto infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego mogą się również przerodzić w chorobę bowena. Szczególnie narażone są również osoby, które cierpią na różnego rodzaju przewlekłe choroby skóry.

Choroba Bowena: objawy

Objawami choroby bowena są rumieniowe zmiany powstające na skórze, które charakteryzują się następującymi cechami:

  • są odgraniczone od siebie,
  • pokryte są różnego rodzaju mniejszymi, albo większymi strupami,
  • w części środkowej mogą być brodawkowate, popękane,
  • wystają w niewielkim stopniu nad poziom skóry,
  • najczęściej występują na głowie, szyi i tułowiu,
  • mogą im towarzyszyć owrzodzenia.

Ponadto, jeżeli na skórze zacznie pojawiać się coraz więcej tego typu zmian, będą stawać się coraz większe, gorzej wyglądać, to może to świadczyć o pogłębianiu się choroby i zmianach nowotworowych. Rak może dotykać coraz głębiej osadzonych miejsc, aż dojdzie do narządów.

Choroba Bowena: leczenie

Przy leczeniu choroby bowena wykorzystuje się kilka podstawowych metod. Najczęściej stosowana jest kroterapia. Polega ona na usuwaniu zmian skórnych za pomocą ciekłego azotu. Substancja ta osiąga tak niskie temperatury, że uszkadza zmienione chorobowo tkanki.

Inną stosowaną metodą jest używanie lasera. W tym przypadku zmiany chorobowe są po prostu wypalane i tym samym znikają ze skóry. Najczęściej stosuje się laser CO2.

Możliwe jest również chirurgiczne usuwanie zmian powstałych na skórze. Metoda ta jest jednak najbardziej nieprzyjemną i często po wykonywanych zabiegach pozostają nieprzyjemnie wyglądające blizny.

W przypadku niewielkich zmian przepisywane są specjalistyczne maści, które są najmniej inwazyjnym sposobem leczenia. Wystarczy jedynie regularnie nakładać na zmiany skórne określone ilości takich specyfików i po jakimś czasie rumienie zaczynają znikać. Metoda ta jest jednak również najmniej skuteczną.

Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że jeżeli choroba bowena nie będzie odpowiednio leczona, to może doprowadzić to do znacznie poważniejszych skutków. Nowotwór może dostać się w głębsze miejsca i wtedy leczenie będzie znacznie trudniejsze.

źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Bowen11.jpg
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments