Choroba brudnych rąk - przyczyny, objawy, leczenie

Choroba brudnych rąk

Choroby zakaźne

Choroba brudnych rąk jest określeniem dla wszystkich schorzeń pojawiających się w wyniku nieprzestrzegania higieny rąk. Bakterie często są przenoszone do organizmu wraz z pożywieniem.

Choroba brudnych rąk: przyczyny

Przyczyny występowania tego typu chorób obejmują przede wszystkim niedostateczną higienę rąk. Szczególnie często zapadają na nią dzieci poprzez branie do buzi rąk, którymi wcześniej dotykane były różne przedmioty w miejscach publicznych. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że bakterie gromadzą się na różnych przedmiotach i w prosty sposób mogą się dostać do organizmu poprzez kontakt nieumytych rąk z buzią. Dlatego tak ważne jest mycie rąk za każdym razem, kiedy wraca się z miasta do domu, a także przed każdym posiłkiem.

Przyczynami występowania chorób brudnych rąk nie jest tylko i wyłącznie niedostateczne mycie rąk. Ważne jest również mycie wszystkich warzyw i owoców przed ich spożyciem. Nigdy nie wiadomo, czy w sklepie na danym produkcie nie utrzymuje się jakaś bakteria, czy wirus, który może następnie dostać się do organizmu. Ponadto na takie same choroby można zachorować spożywając zepsute produkty, których termin ważności się już dawno skończył, albo takie, które były kilkukrotnie zamrażane i rozmrażane.

Choroba brudnych rąk: objawy

Objawy są zróżnicowane w zależności od choroby, na którą się zachoruje. Wyróżnia się zakażenia bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze.

Zaburzenia bakteryjne

Wraz z pożywieniem można przyjąć bakterie takie, jak salmonella, czy Escherichia. Pierwsza z wymienionych wywołuje czerwonkę. Objawami tego schorzenia są bolesne biegunki z domieszką krwi. W Polsce występuje ona bardzo rzadko, jest raczej charakterystyczna dla innych krajów Europejskich. Z kolei druga z wymienionych bakterii jest częściej spotykana w Polsce i wywołuje objawy takie, jak biegunka, wymioty, ból głowy, ból brzucha, podwyższoną temperaturę.

Zakażenia wirusowe

W związku z niedostateczną higieną, do organizmu mogą dostać się również wirusy takie jak rotawirusy, a także norowirusy. Pierwsze z nich wywołują podstawowe jelitówki. W trackie przebiegu takiej grypy mogą wystąpić wymioty, biegunki, bóle brzucha, podwyższona temperatura, a także ogólne osłabienie organizmu. Poza jednak biegunkami wirusowymi, chorobą brudnych rąk wywołaną przez wirusy może być również zapalenie wątroby. Można zachorować również poprzez kontakt z przedmiotami, na którym znajdują się wirusy wywołujące tą chorobę.

Zakażenia pasożytnicze

Na dotykanych przedmiotach, czy też nieumytym pożywieniu mogą występować również różnego rodzaju pasożyty. Można tutaj wymienić następujące: owsiki, glistę ludzką, tasiemce, lamblie. Objawami występującymi w przypadku tych chorób mogą być wymioty, bóle brzucha, biegunki, świąd odbytu. Ponadto z racji tego, że pasożyt znajdujący się w organizmie korzysta ze składników odżywczych się w nim znajdujących, to zauważalna może być również redukcja masy ciała. Ponadto osoba chora czuje się zmęczona, cały czas senna.

Choroba brudnych rąk: leczenie

Leczenie chorób brudnych rąk jest uzależnione od rodzaju. W przypadku leczenia chorób wirusowych często eliminuje się objawy, ponieważ po jakimś czasie choroba sama znika. Stosuje się więc różnego rodzaju środki obniżające gorączkę, czy hamujące biegunkę. W przypadku zakażeń bakteryjnych konieczne jest już podanie antybiotyku. O ile wirus może zostać wyeliminowany przez organizm człowieka, to z bakteriami jest już gorzej. Wtedy konieczne jest leczenie specjalistyczne. Z kolei jeśli chodzi o zakażenia pasożytnicze, to podawane są środki, które mają za zadanie zabić pasożyty włącznie z jajami, a następnie są wydalane z organizmu. Preparaty takie są jednak toksyczne dla organizmu, dlatego też muszą być dopasowane przez odpowiedniego lekarza.

Choroba brudnych rąk: zapobieganie

Zapobieganie przy chorobach brudnych rąk jest niezwykle proste. Przede wszystkim konieczne jest częste mycie rąk, a także warzyw i owoców przed ich spożyciem. Wszystkie zakupione w sklepie produkty powinny być dokładnie opłukane ciepłą wodą. Ponadto dobrze jest również stosować specjalne żele dezynfekujące do rąk. Można je stosować w różnych porach dnia po kilka razy dziennie. Wtedy można mieć pewność tego, że na rękach nie pozostaną żadne złoża bakterii, czy też wirusów. Ponadto bardzo ważne jest unikanie spożywania produktów, których termin ważności już minął. Nie można również kilka razy zamrażać produktów, ponieważ w wyniku tworzą się na nich różnego rodzaju bakterie i wirusy. Oprócz tego, jeśli tylko zauważy się objawy podobne do tych charakterystycznych przy występowaniu chorób brudnych rąk, to niezwykle ważne jest szybkie udanie się do lekarza.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments