Choroba Chagasa

Choroby pasożytnicze

Choroba Chagasa, nazywana również trypanosomatozą, to pasożytnicza choroba tropikalna, wywoływana przez pasożyta Trypanosoma cruzi. Spotykana jest w obu Amerykach, w tym głównie na terenie Ameryki Południowej i Łacińskiej. Chorobą można zarazić się podczas wakacji w tropikach, a także poprzez transfuzję krwi lub transplantację narządów osoby chorej.

Jak można zarazić się chorobą Chagasa?

Trypanosomatoza wywoływana jest przez pasożyta Trypanosoma cruzi, przenoszonego przez pluskwiaka z rodziny Rhodnius. Robak ten najczęściej kąsa człowieka w okolicach ust, stąd też jego potoczna nazwa – „całujący robak”. Pluskwiak najczęściej gryzie człowieka w czasie snu, a powstałe rany zanieczyszcza kałem, przenoszącym pasożyta. Chorobą można się również zarazić poprzez zjedzenie żywności zanieczyszczonej przez pluskwiaki, transfuzję krwi lub transplantację narządów pobranych od osoby chorej. Warto wiedzieć również, że pasożyt często przenosi się z matki na dziecko w czasie ciąży.

Choroba Chagasa: objawy

Objawy choroby występują przez 4 do 6 tygodni po zarażeniu i wchodzą w skład ostrej fazy choroby. Po tym etapie trypanosomatoza przechodzi w fazę utajoną i może być niemożliwa do wykrycia nawet przez 30 lat. We wczesnej fazie choroby do charakterystycznych objawów zalicza się obrzęk i zaczerwienienie w miejscu ugryzienia, nieco rzadziej także gorączka, wysypka, bóle mięśni, biegunka, wymioty, powiększone węzły chłonne czy objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeśli poważniejsze objawy nie występują, choroba często pozostaje niewykryta. Choroba Chagasa najgroźniejsza jest u dzieci, u których nawet we wczesnym etapie choroby może rozwinąć się ostre zapalenie mięśnia sercowego, które prowadzi do zgonu u 5% chorych.

Utajona i przewlekła faza choroby Chagasa

Po ostrych objawach choroba najczęściej przechodzi w fazę utajoną i jest praktycznie niemożliwa do wykrycia przez następnych kilkadziesiąt lat. W większości przypadków trypanosomatoza nie daje objawów nawet przez całe życie. Zdarza się jednak, po 10-30 latach choroba przechodzi w fazę przewlekłą. Występuje ona u maksymalnie 30% chorych. Faza przewlekła jest bardzo groźna i może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych, w tym mięśnia sercowego. Zajęcie mięśnia sercowego objawia się dusznością, kołataniem serca i zawrotami głowy. U chorych występuje również znacznie zwiększone ryzyko wystąpienia raka przełyku.

Choroba Chagasa: leczenie

Leczenie trypanosomatozy najczęściej jest skutecznie tylko wtedy, kiedy pasożyta wykryje się w ostrej fazie choroby. Stosuje się wówczas nifurtimoks oraz benzonidazol, zdarza się jednak, że już we wczesnym stadium choroby patogen jest odporny na środki farmakologiczne. Zdarza się, że u dzieci leczenie skuteczne jest również w przewlekłej fazie choroby. U pozostałych pacjentów najczęściej przeprowadza się leczenie objawowe.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments