Choroba de Quervaina

Kręgosłup - kości - stawy

Choroba de Quervaina czyli zapalenie pochewki ścięgnistej mięśni prostowników, nazywana jest potocznie „kciukiem matki”. Choroba ta objawia się silnym bólem obejmującym kciuk i okolice nadgarstka, często również ograniczoną ruchomością ręki. Dokładne przyczyny wystąpienia choroby często nie są znane.

Czym jest choroba de Quervaina?

Choroba de Quervaina, nazywana również zespołem de Quervaina, należy do schorzeń z grupy entezopatii, będących bolesnymi zmianami chorobowymi przyczepów ścięgnistych mięśni do kośćca. Choroba ta najczęściej wywoływana jest przez zbyt duże obciążenie kończyny, niekiedy występuje również równolegle z urazami i złamaniami kości. Zespół de Quervaina występuje często u matek, które podnosząc niemowlę przeciążają nadgarstek, stąd też jego potoczna nazwa. W rzeczywistości jednak stan zapalny może wystąpić u każdego, kto podczas pracy lub obowiązków domowych wykonuje powtarzalne ruchy kciukiem. Niekiedy występuje równolegle z zespołem cieśni nadgarstka.

Choroba de Quervaina: objawy

Do najbardziej charakterystycznych objawów zalicza się silny ból w obrębie nadgarstka i kciuka. Pochewka ścięgnista jest spuchnięta, a ruchomość ręki wyraźnie ograniczona lub poruszanie nią wywołuje ból. Zignorowanie wczesnych objawów może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, a więc wyraźnego pogrubienia kciuka i jego zaczerwienienia. Z czasem pojawia się również wysięk i przekrwienie kciuka, a nieleczona choroba de Quervaina może powodować trwałe uszkodzenia w postaci zmniejszenia sprawności.

Jak rozpoznać chorobę de Quervaina?

Chorobę de Quervaina najłatwiej rozpoznać poprzez tzw. test von Finkelsteina. W tym celu należy zgiąć kciuk, a pozostałe palce zgiąć w pięść na nim. Jeśli podczas wykonywania tego ćwiczenia pojawi się ból, najczęściej świadczy to o obecności stanu zapalnego. Test ten nie zawsze jest jednak skuteczny, przez co często wykonuje się go równolegle z innym ćwiczeniem. Polega ono na przyciśnięciu kciuka do palca wskazującego i skierowaniu otwartej dłoni w dół. Oprócz tego na zespół de Quervaina wskazuje również ból, przekrwienie kciuka i jego obrzęk, a także zmniejszona sprawność nadgarstka.

Choroba de Quervaina: leczenie

Na wczesnym etapie choroby skuteczne jest leczenie zachowawcze, polegające na rezygnacji z czynności, które pogłębiają stan zapalny. W późniejszej fazie choroby leczenie wymaga już jednak konsultacji z lekarzem. Po wykonaniu badania USG i rentgena, który wykluczy inne choroby dające podobne objawy, powinien on zalecić unieruchomienie nadgarstka od przedramienia do kości śródręcza. W leczeniu zespołu de Quervaina często stosuje się również zastrzyki z kortykosteroidami, wstrzymującymi rozwój stanu zapalnego. Chory może również stosować chłodne okłady, które zmniejszą ból. W większości przypadków leczenie farmakologiczne w połączeniu z unieruchomieniem nadgarstka jest skuteczne i całkowicie likwiduje stan zapalny.

Choroba de Quervaina a operacja

W skrajnych przypadkach, kiedy leczenie farmakologiczne i unieruchomienie nadgarstka nie daje pełnej skuteczności, konieczne może okazać się leczenie operacyjne. Polega ono na nacięciu zmienionej chorobowo pochewki ścięgnistej, co umożliwia swobodny ruch nadgarstka. Operacyjnie usuwa się też pozapalne zrosty, które niekiedy występują w późniejszych etapach choroby. Leczenie chirurgiczne może jednak wiązać się z ryzykiem powikłań, przez co jest ono ostatecznością.

Choroba de Quervaina: rehabilitacja

Niezależnie od tego czy zespół de Quervaina leczony jest chirurgicznie, czy farmakologicznie, wskazana jest rehabilitacja, która pomoże odzyskać pełną sprawność. W tym celu wykonuje się fizykoterapię i masaże, ale również zabiegi takie jak kinesiotaping, ultradźwięki czy krioterapię. Prawidłowo przeprowadzone leczenie i rehabilitacja pozwalają najczęściej na odzyskanie pełnej sprawności.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments