Choroba kesonowa

Choroba kesonowa (dekompresyjna)

Wypadki

Choroba kesonowa (czyli choroba dekompresyjna) to typ schorzenia dotykający osoby, które narażone są na nazbyt gwałtowne zmniejszenie się ciśnienia zewnętrznego. Sytuacja taka dotyczy najczęściej nurków – jest to główna grupa ludzi chorujących na tę dolegliwość.
Ponadto choroba kesonowa może pojawić się podczas lotu samolotem, we wnętrzu którego obniżono ciśnienie, lub przy wychodzeniu spod powierzchni ziemi. Warto dodać, że sama nazwa schorzenia wzięła się od kesonu, czyli urządzenia w postaci skrzyni, służącego do prac pod wodą.

Choroba kesonowa: przyczyny

Co jest przyczyną powstawania choroby kesonowej w przypadku nurków? Człowiek, który znajduje się głęboko pod wodą, gdzie ciśnienie zewnętrzne jest wysokie, podczas oddychania przyjmuje dużą dawkę tlenu i azotu, które następnie ulegają szybkiemu rozpuszczeniu we krwi. Nagłe i szybkie wynurzenie się w wody sprawia, że dochodzi do spadku ciśnienia zewnętrznego – wedle praw fizyki przepuszczalność gazów, zwłaszcza azotu, znacznie się w takiej sytuacji osłabia. Powstałe pęcherzyki azotu powodują, że w krótkim czasie następuje zatkanie naczyń krwionośnych i ich uszkodzenie, a w ostateczności ulegnie zahamowaniu również przepływ krwi do poszczególnych narządów. Niemożność przedostania się do nich tlenu wywoła z kolei obumarcie komórek, niedotlenienie i zakłócenie rozmaitych procesów w organizmie.

Choroba kesonowa: objawy

Choroba kesonowa występuje zdecydowanie częściej u osób starszych. Na jej pojawianie się wpływać mogą również inne schorzenia, na które cierpi pacjent, jak np. cukrzyca, astma, nadciśnienie, otyłość, infekcje, choroby układu oddechowego, zwiększona temperatura ciała, odwodnienie. Należy również zaznaczyć, że przyczyną tej dolegliwości jest także nadużywanie alkoholu. Co ważne – im więcej razy nurek próbuje zejść pod wodę, tym większe prawdopodobieństwo, że padnie ofiarą choroby kesonowej. Dzieje się tak dlatego, że przy każdorazowym zanurkowaniu azot magazynuje się w organizmie.

Mówiąc o objawach choroby kesonowej, trzeba zaznaczyć, że są one uzależnione od postaci schorzenia. Wyróżnić można bowiem dwa jego typy ze względu na rodzaj zaatakowanych tkanek.
Pierwsza, łagodniejsza postać choroby kesonowej daje przede wszystkim objawy kostno-stawowe i dermatologiczne. Skóra pacjenta intensywnie swędzi, piecze i ulega przebarwieniom na kolor niebieski i czerwony. Chory odczuwa bóle w mięśniach i stawach (zwłaszcza w obrębie kolan, łokci i barków), a jego organizm ulega osłabieniu. Mogą występować obrzęki i kłopoty z poruszaniem się. Co ważne, symptomy te niekoniecznie muszą mieć miejsce natychmiast. Często ich pojawienie się przypada dopiero na następny dzień.

Choroba kesonowa drugiego typu obfituje w nieco poważniejsze i groźniejsze dolegliwości, związane w znacznej mierze z układem oddechowym, krążeniowym i nerwowym. U pacjenta pojawia się silny kaszel, duszności, a nawet całkowite zahamowanie procesu oddychania. Chory może odczuwać ból i zawroty głowy, cierpieć na nudności i torsje. Nagłe podniesienie się ciśnienia w uszach wywołuje nieprzyjemny szum. U części osób występują uciski klatki piersiowej, paraliż, drgawki, mrowienia, zaburzenia czucia. Zdarzają się problemy ze świadomością, a także kłopoty związane z wypróżnianiem. W niektórych sytuacjach choroba kesonowa daje o sobie znać podobnie jak udar. Wśród możliwych powikłań trzeba wymienić uszkodzenie słuchu i wzroku oraz jałową martwicę kości, w której tkanka kostna ulega obumarciu.

Choroba kesonowa: leczenie

Aby choroba kesonowa nie pojawiała się, konieczne są działania profilaktyczne. Opierają się one w głównej mierze na odpowiedzialnym podejściu do nurkowania i przeprowadzaniu go w odpowiedni sposób. Absolutnie niewskazane jest wykonywanie tej czynności przez osoby początkujące bez jakiegokolwiek szkolenia czy nadzoru doświadczonego profesjonalisty, który udzieli odpowiednich instrukcji. Każdy nurek powinien zaznajomić się z parametrami, takimi jak głębokość czy ciśnienie wody. Zauważenie objawów choroby kesonowej wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Pacjenta umieszcza się wówczas w specjalnej komorze w celu wyrównania jego ciśnienia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o