choroba kociego pazura

Choroba kociego pazura – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Choroby zakaźne

Choroba kociego pazura, zwana również gorączką kociego pazura lub bartonelozą, to występująca na całej kuli ziemskiej odzwierzęca choroba zakaźna, wywoływana bakteriami Bartonella henselae, a niekiedy także Bartonella clarridgeiae.

Choroba kociego pazura: przyczyny

Główną przyczyną pojawienia się jej jest ugryzienie lub zadrapanie przez nosiciela, którym w większości przypadków jest młody kot. Czasem do zakażenia dochodzi też przez polizanie rany. Choroba może być przenoszona również przez psa, wiewiórkę, kleszcza, małpę, gryzonia czy królika, choć zdarza się to o wiele rzadziej. Co ważne – samo zwierzę, będące źródłem bartonelozy, jest zupełnie zdrowe. Wedle najnowszych badań nosicielami choroby może być nawet co drugi kot.

Choroba kociego pazura: objawy

Objawy choroby nie pojawiają się od razu. Dopiero po co najmniej paru dniach, w miejscu ugryzienia lub drapnięcia, można zaobserwować ślady w postaci zaognionej skóry, obrzęku i krostki. Grudka ta z czasem przeobraża się w pęcherz i utrzymuje się przez kolejne kilka tygodni. Choroba kociego pazura może ponadto objawiać się powiększeniem i bolesnością węzłów chłonnych, które w niektórych przypadkach ropieją i pękają. Część pacjentów skarży się również na osłabienie organizmu, apatię, wysoką temperaturę, ból kręgosłupa, głowy, gardła i brzucha (zwłaszcza dolnych partii) oraz zwiększenie się narządów wewnętrznych, głównie śledziony i wątroby. Może także dojść do utraty łaknienia, a w efekcie – do spadku masy ciała.

Choroba kociego pazura: leczenie

Choroba kociego pazura wymaga podjęcia leczenia. Zwykle jest to antybiotykoterapia, polegająca na zastosowaniu azytromycyny i tetracyklin. Dobrze sprawdzają się również chłodne okłady na węzły chłonne. Zdarza się jednak, że pojawienie się dużej ilości ropy sprawia, iż konieczny jest zabieg chirurgiczny, mający na celu wycięcie węzła lub pozbycie się powstałej przetoki.

Choroba kociego pazura: powikłania

Trzeba pamiętać, że choć choroba kociego pazura najczęściej nie ma ciężkiego przebiegu i ustępuje w przeciągu maksymalnie kilkunastu tygodni, to może również doprowadzić do wystąpienia szeregu powikłań, zwłaszcza jeśli nie zostanie objęta odpowiednim leczeniem. U niektórych pacjentów pojawiają się wówczas problemy związane z narządem wzroku (np. w postaci zapalenia nerwu lub siatkówki), które mogą skutkować nawet ślepotą. Często dochodzi również do zapalenia mózgu oraz encefalopatii, a w efekcie do rozmaitych anomalii w funkcjonowaniu układu nerwowego, jak choćby padaczki, śpiączki czy zaburzenia koordynacji ruchowej. Choroba kociego pazura może także doprowadzić do wystąpienia rumienia guzowatego, anemii, zapalenia płuc, wsierdzia lub szpiku kostnego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o