choroba Meniera

Choroba Meniera

Laryngologia

Choroba Meniera – czym tak właściwie jest i jak się objawia, jakie są możliwości jej leczenia? Wielu z nas do tej pory nie miało do czynienia z taką jednostką chorobową i nigdy o niej nie słyszało.

Choroba Meniera, czyli wodniak błędnika

Ta jednostka chorobowa dotyczy ucha, a dokładniej jego wewnętrznej części, Inaczej nazywana jest wodniakiem ucha wewnętrznego lub też wodniakiem endolimfatycznym.

W błędniku gromadzi się płyn, co prowadzi do jego rozdęcia, ścieńczenia i poszerzenia. Gdy płynu jest naprawdę dużo, może dojść do groźnego pęknięcia błędnika błoniastego i pogorszenia, a nawet utraty słuchu.

Choroba Meniera: przyczyny

Etiopatogeneza tego zjawiska jest niejednoznaczna i złożona, a co najważniejsze — jeszcze nie do końca poznana. Czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby Meniera jest z pewnością rodzinne występowanie tej choroby, Jeśli występuje ona u rodziców, dziadków lub rodzeństwa to istnieje duża szansa, że pojawi się i u nas.

Co więcej, do tej choroby predysponują choroby autoimmunologiczne (takie jak na przykład toczeń rumieniowaty układowy, choroba Hashimoto, celiakia, łuszczyca), choroby metaboliczna (na przykład cukrzyca), przebyte infekcje wirusowe i bakteryjne (przebyta kiła, borelioza, wirus cytomegalii, opryszczki), otoskleroza, niektóre przyjmowane leki oraz urazy i wypadki.

Choroba Meniera nie jest częstą chorobą w populacji europejskiej. Nie dotyczy jednej płci, występuje u mężczyzn, jak i u kobiet, najczęściej w wieku od 30 do 60 lat, a więc w późniejszych dekadach życia.

Choroba Meniera: objawy

Objawy tej choroby są wyjątkowo nieprzyjemne i uciążliwe. Możemy tutaj wymienić między innymi silne zawroty głowy, które prowadzą do nudności i wymiotów. Najważniejszym objawem jest narastający w czasie niedosłuch o typie niedosłuchu odbiorczego. Utrata i pogorszenie słuchu to ten objaw, który najbardziej przeraża pacjentów. Nie ma się co dziwić — słuch jest zmysłem niezwykle ważnym w normalnym, codziennym funkcjonowaniu człowieka.

Kolejnym, już bardziej charakterystycznym objawem są uciążliwe szumy uszne. Pacjenci czasami skarżą się lekarzowi na pewnego rodzaju nadwrażliwość na dźwięki oraz zmieniony odbiór niektórych dźwięków.

Warto pamiętać, że te objawy nie występują przez cały czas, lecz mają charakter napadowy, pacjent nie wie, kiedy i w jakim miejscu dojdzie do ataku choroby. Pogorszenie słuchu najczęściej występuje na końcu napadu choroby. Taki napad trwa najczęściej do kilkudziesięciu minut, a okresy bez objawów są różne u każdego pacjenta. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejścia do każdego chorego.

Choroba Meniera: diagnostyka i leczenie

Warto wiedzieć, jaki specjalista zajmuje się leczeniem tego schorzenia. Jest to laryngolog, specjalista od chorób uszu, gardła. To do niego powinniśmy się udać, gdy podejrzewamy u siebie wodniaka błędnika. Lekarz ten ma dużą wiedzę i na pewno pomoże nam walczyć z uciążliwymi objawami.

W gabinecie zostaniemy zbadani pod kątem słuchu, równowagi, możliwe, że lekarz zleci radiologiczne badania obrazowe (na przykład tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny), by wykluczyć inne choroby dające podobne objawy.

Czy chorobę Meniera można wyleczyć?

Niestety wodniak błędnika jest chorobą na dzień dzisiejszy nieuleczalną. Możemy jednak stosować terapię farmakologiczną, która zmniejsza objawowość choroby i pozwala na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

Lekarz zaleca chorym najczęściej leki moczopędne, które zmniejszają zawartość płynu w błędniku oraz leki poprawiające krążenie krwi w uchu wewnętrznym. Pozwala to na znaczne ograniczenie objawów. Czasami stosowane są również glikokortykosteroidy (do jamy bębenkowej) oraz antybiotyki. Stosowanie leków zależy od prawdopodobnej etiologii choroby.

Gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów, to wówczas konieczne staje się leczenie operacyjne. Polega ono między innymi na operacyjnym przecięciu nerwu przedsionkowego, co pomaga walczyć z zawrotami głowy i przywrócić pacjentowi komforty życia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o